Split - ChorvátskoSplit je prístavné mesto, ktoré je od Omišu vzdialené približne 25 kilometrov. Split má približne 180 tisíc obyvateľov a nachádza sa na malebnom polostrove, ktorému kraľuje vrch Marjan. Výhoda tohto mesta je stabilné počasie. Ide o jedno z najslnečnejsích miest v celej Európe.

Split

Pláže

Najznámejšia pláž v meste Split je Bačvice. Táto pláž dostala ocenenie modrej vlajky, čo symbolizuje čistotu mora. Čisté pláže vo veľkých mestách sú skôr výnimkou. Split môže byť na svoje more naozaj hrdý. Čo sme si všimli, ľudia sa tu kúpu po celý rok. Vždy sa nájde niekto, komu neprekáža kúpať sa aj v zime. Pláže v Splite sú piesočnaté. Nachádza sa tu aj množstvo barov, reštaurácií, kaviarní a podobne.

Split Bačvice

Pamiatky

Ak už ste sa v Splite na pláži okúpali, určite si choďte pozrieť pamiatky. Toto mesto je zaradené do svetového kultúrneho dedičstva – UNESCO. Hlavným turistickým lákadlom je Diokleciánov palác. Tento palác má bohatú históriu a bol vybudovaný už v 3. storočí. Určite si nezabudnite pozrieť dve známe námestia – Bratov Radičov a Národné námestie. Nájdete tu aj viacero kostolíkov.

Split - Diokleciánov palác

Príroda

Ak chcete vidieť Split z výšky, určite si spravte prechádzku na horu Marjan, odkiaľ je na mesto nádherný výhľad. Okrem výhľadu na mesto tu nájdete aj malú ZOO, stredoveké kostolíky alebo archeologické múzeum.

Split - hora Marjan

Nočný život

Split ponúka bohatý mestský život aj v neskorých nočných hodinách. Nájdete tu množstvo barov, diskoték a iných druhov zábavy. Toto mesto často vyhľadávajú mladí ľudia, ktorí túžia po zábave a bujarých večierkoch.