Rieka CetinaRieka Cetina je neoddeliteľnou súčasťou dovolenkového mestečka Omiš. Rieka dlhá 105 km vyviera pri obci s názvom Cetina. Pramení v nadmorskej výške 385 metrov, kde sa spája s 8 vodnými tokmi. Rieka končí v mestečku Omiš, kde sa vlieva sa do Jadranského mora. Prúd rieky mení svoj tvar. Na niektorých miestach je užšia a hlbšia. Rieka preteká nádhernou prírodou, ktorú musíte vidieť.

Omiš Cetina

Nádherné kaňony a krásne hory

Ak by sme sa pozreli na dno rieky, zistíme, že je priezračne čistá. Na viacerých miestach si v horskom prostredí vyhĺbila svoje kaňony. Aj práve preto je rieka využívaná hlavne v horúcich letných mesiacoch na rafting. Na niektorých miestach je pokojná, kde je vhodné sa plaviť aj s malými deťmi. Na iných miestach je prúd rieky rýchlejší a vhodný skôr pre dospelých. Čo je zaujímavé, splav rieky môže končiť aj v mori.

Rieka Cetina - Omiš

Prechádzky a hrady

Ak ste milovníkom krásnych výhľadov alebo cyklistiky, nenechajte si ujsť okolie rieky Cetina. Priamo v chorvátskom Omiši nájdete nádhernú pevnosť Starigrad. Zdoláte približne 250 výškových metrov a uvidíte krásne výhľady na rieku a aj Jadranské more. Rieka mala v minulosti veľký význam. Stálo na nej množstvo hradov a pevností. Mnohé z nich sa zachovali až dodnes a sú atrakciou pre turistov. Taktiež ich môžete uvidieť aj pri splavovaní.

Hrad Fortress Starigrad

Prameň rieky Cetina

Ak patríte medzi aktívnych dovolenkárov, ktorí neplánujú celú dovolenku ležať na pláži, odporúčame ísť si pozrieť prameň rieky. Chorvátsko ponúka viac ako 100 metrov hlbokú podvodnú jaskyňu. Príjemnú atmosféru dodáva aj zrúcanina kostola Svetog Spasa. Pravdepodobne ste na miesto prišli autom, preto určite nevynechajte Perućské jazero, ktoré sa nachádza len kúsok od obce Cetina.