Omiš - piráti, pamiatky, históriaPrvé zmienky o Omiši, vtedy ešte malej osady siahajú do 7. storočia. V tomto období sa tu usadili piráti a odchytávali v Omišských vodách lode a pýtali od nich „výpalné“. Toto nedobytné sídlo sa stalo v 8. storočí súčasťou neretvanského kniežatstva. Z malej osady sa postupne stalo mesto a dlhšie tu vládli piráti. Ani Benátčanom sa nepodarilo Omiš ovládnuť a tak aj naďalej museli za prechod svojich lodí platiť. Aj keď Turci v 16. storočí ovládali veľkú časť vnútrozemia, Omiš sa im nepodarilo dobyť. Mesto však veľmi trpelo. História mesta je známa pirátmi, preto sa tu aj dodnes konajú pirátske večery.

Omiš - piráti

Najstaršia pamiatka v Omiši je kostolík Petrova crkva, ktorá sa nachádza v časti Priko. Ide o románsku stavbu s byzantskými črtami. Nachádza sa pri rieke Cetina. Kostolík bol postavený okolo roku 1000. Nájdete tu aj Kostol sv. Michala z roku cca.1630. Pre miestnych má nevyčísliteľnú hodnotu. Známe je tu múzeum, ktoré dostalo názov Dom šťastného človeka. Odporúčame ísť pár metrov k skalám a pozrieť si pevnosť Mirabela.

Omiš - Mirabela

Mesto malo v minulosti opevnenie. Dnes sa z neho zachovala iba časť. Najlepšie to uvidíte v južnej časti, kde ešte ostala veža. Odporúčame Vám pozrieť si aj hlavné námestie. Pri väčšine pamiatok máte aj nádherný výhľad na prekrásne hory, ktoré dodávajú mestu príjemnú atmosféru.